Po pauze

Po delší době jsem se dostal opět k tomu, abych vyvolal pár negativů. Nevyvolaných filmů mám z loňského roku plnou krabici. Los padl na plan filmy z Camba SCN2. Vyvolal jsem celkem pět snímků, ale spokojený jsem pouze se třemi. Tyto fotografie jsem si docela zamiloval. Už jen to, že jsou z míst, které mám rád. Jeden z pěti negativů má na snímku „rádoby zajímavý“ artefakt. Nevím jak se to tam dostalo. Možná chyba při volání, možná chyba planu, možná … nevím co. A poslední snímek nedopadl vůbec dle mých představ.


První fotografie je z Jizerských hor a jde o vodopád na Černém Potoce. Fotografováno v říjnu 2014. Vytáhnout Cambo a stativ nahoru byla celkem fuška, ale snad se vyplatila. Pár snímků jsem tam pořídil druhý den na Mamiyu c330 – taky film čekatel na vývojku.
Tato fotografie je exponována na film Fomapan 100, jako ostatně vždy. Prakticky na nic jiného nefotím. Objektiv mám zatím jen jeden Schneider-Kreuznach 150mm Copal No.0. Na místě byla „tma“ i když bylo po poledni a taky pěkná zima. Vůbec jsem nevěděl, kde ve scéně hledat místo pro určení expozice. A protože nepořizuji „druhý“ snímek, risknul jsem to (jako vždy). Expozice 6s.

2images

Další dvě jsou pořízeny o týden později v Českém ráji. Toulali jsme se zde s kamarády co jsou stejně postiženi jako já. Opět Cambo SCN2, film Fomapan 100. První z nich jsem pojmenoval Kamenný žralok, protože ho tam prostě vidím :-D. Na místě byla opět „tma“ i když to bylo v poledne. Objektiv není moc světelný, takže jsem se trochu pral s expozicí a ostřením. Použil jsem žlutý filtr a exponoval 19s.
Druhý snímek je o kousek dál, jmenuje se Hrázka, jde o turistické rozcestí, které nabízí: Drábské světničky, Studený průchod, Krásnou vyhlídku, Hynštu, cestu k Obětnímu kameni nebo na zříceninu hradu Valečov, do Borku pod Troskami, Žehrova nebo do Příhraz. Zde bylo světlo milosrdnější. Expozice přes žlutý filtr a 2s. Film Fomapan 100 exponovaný na 64.

Vývojku jsem použil a používám Fomadon R09, ředěnou 1:50. Negativy jsou oskenovány na skeneru EPSON Perfection V700 Photo. Oskenované fotografie prošly základní úpravou jasu, kontrastu, zmenšením a orámováním.

Teším se na další focení a hlavně se těším, na pořizení nějakého delšího objektivu.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*