S Cambem na Cínovci

Předposlední víkend v dubnu jsem vzal do přírody Cambo. Poprvé od doby co ho mám, jsem si tento fotoaparát a práci s ním skutečně užil. Vždy když fotím s Mamiyí tak pracuji s rozvahou. Tedy myslím, že se o to snažím.  Tentokrát to bylo jiné. Práce s velkoformátovou kamerou je úplně někde jinde. Poprvé jsem ostřil na dva body za účelem aplikování Scheimpflugova pravidla. Odměřování vzdáleností při ostření na dva různé body, odečty vzdáleností, to pro mně byla opravdová lahůdka. Toto jsem při fotografování nikdy nepoznal. Opravdu mě to bavilo. Mít v brašně mimo expozimetru ještě vodováhu, pravítko a několikero tabulek je pecka. Začnu se vážně zajímat o výpočtové kolečko firmy Rodenstock. Dá se pořídit v cenách kolem 25Euro.

S tímto kolečkem se dá vypočítat potřebný úhel naklonění přední standardy γ (gamma) a optimální clona. Stačí zadat údaje o formátu, úhlu α (alfa), zaostřením na nejbližší (S1) a nejvzdálenější (S2) bod, hloubky ostrosti (zadní standartou) a udáním velikosti rozdílu (S’1 – S’2) posunu na matnici (v) a vzdálenosti na základně (optické lavici) (e). Toto všechno se dá určit i jinak, ale je to pro začátečníka jako já dost zdlouhavé, nikoli však nezajímavé.

Včera jsem snímky vyvolal. Negativy vypadají krásně a už se těším na kontakty.

Fotografie na této stránce jsem pořídil mobilním telefonem jen jako dokument 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*