Salesiova výšina

   V sobotu jsem nevěděl kam se vrtnout. Řekl jsem si, že půjdu na zříceninu hradu Rýzmburg, kde jsem už byl. Cestou jsem narazil na značení osecké lokální naučné stezky a bylo rozhodnuto. Zanedlouho jsem se dostal na jedno z nejmagičtějších a nejtajemnějších míst, kde jsem kdy byl. Fakt paráda. Z lesa mě vyhnala bouřka, ale už teď vím, kam půjdu fotografovat na podzim.

Salesiova výšina je skalní útvar nedaleko severočeského městečka Osek. Výšina se nachází v lese, který ji zahaluje, její vrchol se vypíná do výše 422 m n.m.. Název Salesiovy výšiny připomíná Salesia Krügnera, který byl v letech 1834–1842 opatem Oseckého kláštera a velkým milovníkem krušnohorské přírody. Salesiova výšina patří ke geologickým zvláštnostem. Jedná se o naplaveninu třetihorní řeky, která ústila do severočeské uhelné pánve. Na skalních blocích může návštěvník pozorovat otisky sladkovodních mlžů rodu velevrub, které se dají počítat na tisíce. Všechny skalní útvary jsou tvořeny z křemence, který je nezvykle hladký a pevný. Na vrcholu Salesiovy výšiny byla zřízena jednoduchá vyhlídka, která je dnes v troskách. V okolí skalního města je velmi zajímavý i lesní porost, tvořený převážně letitými buky, které díky stanovištím na kamenných blocích mnohdy rostou do bizarních tvarů.

Salesiova výšina je chráněnou přírodní památkou a je vyhlášena přírodní památkou. Lezení po skalních blocích, sběr zkamenělin a chůze mimo vyznačené stezky jsou zakázány. (zdroj. WIKI)

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*