Kyanotypie

Jednou ze starých alternativních fotografických metod, o kterou jsem se začal zajímat je Kyanotypie nebo-li modrotisk. Tato technika využívá citlivosti na světlo u železitých solí. Výsledkem toho jsou modré obrazy. Kyanotypii vynalezl sir John Herschel v roce 1842 a jde zřejmě o jednu z prvních metod.

U kyanotypie se citlivá vrstva vytváří těsně před expozicí ze směsi (1:1) 25% roztoku citranu železito-amonného a 10% roztoku kyanoželezitanu draselného. Některé zdroje uvádějí i 20% a 8%. Směs natřeme na papír či jinou podložku, natírat můžeme za světla. Po zaschnutí je papír připravený k tisku. Na citlivou vrstvu položíme třeba negativ a a exponujeme. K expozici je potřeba zdroj UV záření – sluníčko, horské slunce atd. Po čase je vidět, že exponované části citlivé vrstvy mění svoji barvu. Podle intenzity zabarvení se osvit materiálu ukončí. Vyvolávání se provádí v čisté vodě, které odplaví neexponované železité soli. Kontrast můžeme ovlivnit octem. Silně exponovaná místa se mohou vybarvit až po delší době oxidací ve vodě, nebo na suchu, nebo můžeme použít peroxid vodíku.

Obrazy kyanotypie můžeme dál zpracovávat tónováním. Tónuje se taninem. Jako zdroj nám poslouží výluh čaje. Nejradši mám odstátý zelený čaj, který dává teplé hnědé tóny. Zajímavé výsledky lze dosáhnout i černým čajem nebo kávou. Tónovat se dá tak, že obraz předem vybělíme Hydroxidem sodným a poté vložíme do čajové lázně. Nebo jen máčením v tónovací lázni. Dál se kyanotypie může použít jako první vrstva pro Gumotisk nebo se může udělat Kyanotypie dvoubarevná.

4 Komentářů

 1. Anna

  Dobrý den, měla bych sama ještě dotaz, zkoušel jste někdy kyanotypii na triko? Jde mi o to, jestli je to nositelné. Co jsem tak koukala, tak když dělám na látku, tak z druhé strany nic moc není, navíc ta Berlínská modř by snad neměla být toxická.

  Děkuji za informaci
  Anna V.

 2. Michal Havel

  Dobrý večer,

  rád bych si vyzkoušel techniku „Kyanotypie“, ve fotografování jsem naprostý amatér, ale líbí se mi ta možnost vyvolat si fotky bez potřeby temné komory a sám. Procházel jsem internet a umím si vyvolání snad už představit (poté co mám připravený negativ), ale jak docílím negativu např. o rozměrech 9*13? Mám starý kinofilmový nikon, to asi bez temné komory sám nepřipravím (nevím, jak to mám „zvětšit), nebo ano? Či potřebuju starý foťák – „harmoniku“?
  Omlouvám se za tak krkolomný dotaz, ale třeba mi poradíte. Děkuji

  S pozdravem

  Michal Havel

  1. Anna

   Dovolím si odpovědět na komentář pana Michala. Z negativu se dají dělat jen tzv. kontakty – čili že se film přiloží na papír, ale výsledný obrázek bude velký jako políčko filmu. Já dělám kyanotypii z digitálních fotek tak, že si je nejprve upravím v počítači, a poté nechám v copycentru vytisknout na transparentní folii. (Je potřeba fotky dát do černobílé, a pak z toho pomocí efekt negativ udělat negativ 🙂 ) Tisk takovéto fólie by měl stát kolem 20 kč ( záleží na kvalitě tisku ). Jeden takovýto negativ lze pak pužívat vícekrát (zatím jsem nedošla do bodu, kdy by byl negativ nějak poškozen)

   1. PavelMTB@gmail.com (Autor)

    Dobrý den,
    díky za komentář.
    Panu Havlovi jsem tenkrát odpovídal e-mailem. Odpověď se mi zdála na vložení pod komentář dlouhá.
    Hezký den
    Pavel M

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*