Łeba 2014

Polské přístavní město Łeba navštěvuji s partou kamarádů vcelku pravidelně. Vždy tam jezdíme na konci sezóny, letos jsme udělali změnu a navštívili jsme lokalitu na začátku sezóny. Nevím proč, ale mám to místo rád. Nejspíš je to tím mořem. Łeba leží na pobřeží Baltského moře, a pro mě má neskutečnou atmosféru, sílu. Zažil jsem zde i bouřku. Moře se během odpoledne změnilo v nespoutaný živel. Byl to pro mě tak silný zážitek, že mi mráz po zádech běhá ještě teď když si na to vzpomenu.

Pěkné místo nedaleko Łeby jsou Pohyblivé duny, jde o Polskou poušť, která je přístupná jen zčásti. Tyto duny jsou asi 8km od města Łeba a jsou součástí Slowinského národního parku. V dávné minulosti, byla plocha parku pod hladinou Baltského moře. Činnost moře, vytvořila písečné duny, které se v průběhu času oddělily od Baltského moře. Stejně jako vlny tak vítr nese písek do vnitrozemí a duny se pomalu pohybují rychlostí 3 až 10 metrů za rok. Některé duny jsou vysoké až 30 metrů. Pohyblivé duny jsou považovány za kuriozitu přírody v evropském měřítku. Na informační ceduli jsem četl, že pod nejvyšší dunou je pohřbena vesnice, jméno si bohužel nepamatuji.

Ve Slovinském národním parku lze potkat spoustu zvířectva, ptactva. Jako specialitku beru fakt, že na plážích v okolí Łeby lze spatřit i Tuleně kuželozubého (Halichoerus grypus) což se nám za celou dobu nepodařilo. Letos jsme cestou na duny viděli Jelena evropského s jeho harémem.

Ve městě je spousta míst, kde lze koupit ryby čerstvé, uzené a to je další věc, kterou na tomto místě miluji. Zbožňuji atmosféru a typický pach přístavu. Na jedné zdi nedaleko přístavu jsem objevil ceduli s notovým záznamem hymny města Łeba.

Těším se tam zase. Fotografie v této galerii jsou pořízené Canonem EOS 400D.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*